Průvodce výběrem kola

Průvodce výběrem kola

Vybíráme nové kolo

Nejprve je vhodné si odpovědět na tyto otázky:

 • Jak moc chci na kole jezdit?
 • V jakém terénu a prostředí chci na kole jezdit?
 • Co si od koupě nového kola slibuji?
 • Kolik do nového kola chci investovat?

Odpověděli jste si? Tak můžeme pokračovat ve výběru nového kola podle kategorií.

Horská kola

Horská kola jsou určena pro jízdu mimo zpevněné cesty, tedy po polních a lesních cestách i ve volném terénu. Horská kola jsou navržena tak, aby poskytla jezdci dobrou kontrolu a ovladatelnost a aby byla dostatečně odolná při jízdě v náročném terénu.

Horská kola mají menší, robustnější rám s výše položeným středem, který umožňuje lepší průchodnost terénem. Široké pláště dobře tlumí nárazy a mají větší přilnavost na rozbitém a kluzkém podkladu. Široký rozsah převodů (21 a více) umožňuje jízdu téměř v jakémkoliv terénu – ve stoupáních použijete lehčí převod, při sjezdu či na rovině težší. Všechna horská kola jsou dnes vybavena odpruženými systémy (přední odpružená vidlice nebo přední a zadní odpružení), které lépe pohlcují nárazy a vibrace způsobené terénem.

Horská kola nejsou příliš vhodné pro delší jízdu na zpevněných komunikacích z důvodu vyšší hmotnosti, pláště mají velký valivý odpor, vzpřímenější, aerodynamicky méně vhodný posed. V případě že se ale chystáte na delší cestování natěžko, může se vám jejich vyšší odolnost velmi hodit.

Horská kola Norco s pevným rámem:

Norco Storm

Norco Storm

Ideální vstupní model do světa horských kol. Storm přináší výborný poměr ceny a výkonu, pro jízdu terénem.

Norco Charger

Norco Charger 6.x

Na výletě i při sportovním ježdění. Norco Charger vám bude ideálním společníkem ať už se vydáte kamkoliv

Norco Nitro

Norco Nitro 6.x

Pro opravdové bajkery a sportovce nehledejte nic jiného. Nitro má nejlehčí rám ve své kategorii.

Celoodpružená horská kola

Čím dál více jezdců dává přednost plně odpruženým horským kolům. Přínosy plného odpružení jsou jasné: méně rázů přenášených z terénu na jezdce, lepší kopírování terénu a účinnější brzdění.

Mnoho lidí má k celoodpruženým kolům určité předsudky. Mezi ty hlavní patří vyšší hmotnost a také ztráta sil pohupováním. Oba tyto dřívější nešvary se podařilo vyřešit především díky novým pružícím jednotkám – snížení váhy a inteligentní tlumení spolu se správnou trajektorií odpružení je v podstatě eliminovalo.

Dnešním standardem pro nezávodní crosscountry, tedy náročnější výlety v terénu a v horách je zdvih předního i zadního kola 120 mm. Špičkový závodníci preferují zdvihy okolo 100 mm, ale i sem se pomalu prosazují vyšší zdvihy. 140 mm zdvihu a více se hodí především do kategorie Enduro a Downhill, tedy jízdu hlavně z kopce.

Celoodpružená horská kola Norco:

Norco Faze

Norco Faze

Norco Faze je univerzální trailový bajk se 120 mm zdvihu vhodný na pohodové vyjížďky i občasný závod.

Norco Phaser

Norco Phaser

Phaser je opravdový sportovec, 100 mm zdvihu A.R.T. odpružení z něj dělá ideálního společníka na závody i do hor.

Norco Revolver

Norco Revolver

Revolver je 29" novinka na poli celoodpružených kol. Ideální pro milovníky sportovní jízdy v náročném terénu.

29" kola

Devětadvacítky nabírají na popularitě a Norco stojí u thoto trendu už od samého počátku. Velká kola vám dodají jistotu při sjezdech a výjezdech - mají větší kontaktní plochu plášťů a stabilnější vedení při jízdě. Nejlépe se cítí v rozbitém terénu nebo na rovinatých rychlých cestách. Na úzkých klikatých stezkách, kde je potřeba často menit směr a případně i rychlost to s 29kou není to pravé ořechové. Hodně ale záleží na geometrii a jejím zpracování. Velkou výhodu při jízdě na 29" kole mají jezdci vyšších postav. Jim padne do ruky jak ulité a už si nebudou připadat, jako by jezdili na kole mladšího sourozence.

 

29" horská kola Norco:

 

Norco Charger

Norco Charger 9.x

Na výletě i při sportovním ježdění. Norco Charger vám bude ideálním společníkem ať už se vydáte kamkoliv.

Norco Revolver

Norco Revolver

Revolver je 29" novinka na poli celoodpružených kol. Ideální pro milovníky sportovní jízdy v náročném terénu.

Krosová kola

Krosová nebo také trekingová kola jsou ideální pro jízdu po zpevněných cestá, cyklostezkách a kvalitních lesních a polních cestách. Prostě ten správný společník na cykloturistiku a výlety. Jsou také vybaveny navářkami, které umožňují montáž blatníků a nosiče.

Krosová kola Norco:

Norco XFR

Norco XFR

 

Vybíráme dětské kolo

V případě dětských kol je klíčovým ukazatelem při výběru jejich velikost.

Velikosti dětských kol se označují nikoli výškou sedlové trubky jako u dospělých kol, ale průměrem použitých ráfků. Velikosti jsou nejčastěji 12, 16, 20 a 24 palců. Výrobci někdy udávají i klasickou výšku sedlové trubky, například 24 palcové kolo s rámem 11 palců.

Přestože existují různé tabulky velikostí dětských kol v závislosti na výšce postavy ideální je spíše se zaměřit na vzdálenost rozkroku od země a rozkroku od pedálů (délka nohy). Především jde o to, že malé dítě dokud se nenaučí kolo bezpečně ovládat, bude vystaveno mnoha situacím, v nichž je potřeba z kola rychle seskočit. Je proto nutné aby dítě mělo při obkročném postavení se nad rámem určitý prostor mezi rámem a rozkrokem. U kol velikosti 12″ a 16″ pro začínající cyklisty jezdící s balančními kolečky je pro jízdu nutné, aby dítě dosáhlo s mírně pokrčenou nohou na pedály, tedy vzdálenost rozkrok-pedály. U dětí jezdících bez balančních koleček je nutné bezpečné dosažení země nohou, tedy vzdálenost rozkrok-zem.

24“ dětská kola Norco:

 

Norco Detonator

Norco Detonator

Norco Diva

Norco Diva

20“ dětská kola Norco:

 

Norco Eliminator

Norco Eliminator

Norco Spice

Norco Spice

 • 12-ti palcové kolo
  rozkrok-země 45 cm, rozkrok-pedály 40 cm (cca. 2-4 roky věku)
 • 16-ti palcové kolo
  rozkrok-země 50 cm, rozkrok-pedály 43 cm (cca. 4-6 let)
 • 20-ti palcové kolo
  rozkrok-země 60 cm (cca. 6-9 let)
 • 24 palcové kolo
  rozkrok-země 65 cm (cca. 9-12 let)